Sarışın Dedektifler

Üç sarışın kadın detektif olmak üzere polis teşkilatına müracaat etmişler. Yapılması icap eden bir sürü imtihandan birini idare etmek de Komiser Kâzım’a düşmüş. Komiser Kâzım birinci kıza beş saniye müddetle bir dosyadan çıkarttığı bir resmi göstermiş ve “Söyle kızım” demiş “Bu bir suçlunun resmi, bu adamın bariz ne özelliği var? Bunu ileride nasıl tanırsın?”

Kız şöyle bir durmuş ve “Çok kolay” demiş; “Adam tek gözlü..”

Komiser Kâzım resime bakmış ve “Kızım bu resim profilden, yani yandan çekilmiş. Tabi tek göz göreceksin…” demiş ve aynı resimi ikinci kıza gösterip aynı suali sormuş ve “Bana bak” diye ilave etmiş; “Doğru dürüst bir cevap ver..”

İkinci kız “Bu adamı tanımak çok kolay” demiş, “Çünkü adamın tek kulağı var..”

Komiser Kâzım “Kızım” diye bağırmış “Bu resim profilden dedik yaa!.. Adamın suratının öbür yanını göremiyoruz. Onun için kaç gözü, kaç kulağı olduğunu bilemeyiz…”

Kâzım üçüncü kıza “Kızım lütfen akıllı bir cevap vermeye çalış. Beni çıldırtma. Bu adamın bariz özelliği nedir, bu adamı ileride nasıl tanırsın?” diye sormuş.

Kız “Bu adam lens takıyor” diye cevap vermiş.

Komiser Kâzım şaşkın, şaşkın resime bakmış ama adamın lens takip takmadığını bir türlü anlayamamış. Merak etmiş adamın dosyasını açıp okumuş, dosyadaki bilgiye göre hakikaten adam lens takıyormuş.

Komiser Kâzım üçüncü kıza hayranlık içinde “Aferin be kızım” demiş “Doğru bilmişin. Şimdi şöyle bakalım bu adamın lens taktiğini resimden nasıl anlayabildin?”

Kız “Çok kolay” diye cevap vermiş:

– “Tek gözlü, tek kulaklı bir adamın gözlük takacak hali yok ya !!”

You may also like...