Karım Bilir

Temel yeni ehliyet almış yolda gidiyormuş. Dümdüz yolda giderken yolun ortasındaki bir direğe çarpmış, araçta sıkışıp kalmış… Herkes başına toplanmış, trafik polisi de gelmiş :

– Beyefendi, nasılsınız, iyi misiniz?

– İyiyim, iyiyim…

– O zaman isminizi söyleyin de durumu karınıza haber verelim…

– Gerek yok, karım ismimi bilir..

BİLMİYOR MU?

Temel trene binmiş, kondüktör gelmiş, biletinin İstanbul’a olduğunu, trenin ise Ankara’ya gittiğini söylemiş. Temel kendinden emin :

– Peki maçinist yanlış istikamete cittiğini piliy mi?..

O JİP YOKSA VAR YA

Temel ve Dursun paraşüt eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk atlayışları için havalanırlar. Makul seviyeye geldiklerinde komutanları son kontrolleri yapıp, “atladıktan bir süre sonra paraşütün sağ tarafındaki ipi çekin paraşütleriniz açılacaktır. Şayet açılmazsa hiç telaşa kapılmayın, sol tarafta yedek paraşütün ipi var onu çekin sorun kalmaz… İndiğinizde sizi bir jip bekliyor olacak, sizi karargaha geri götürecek” der. Temel ve Dursun korkarak da olsa atlamışlar. Heyecanla sağ taraftaki iplerine asılmışlar. Tık yok… Taş gibi düşüyorlar. Hemen sol taraftaki iplere asılmışlar ama paraşütler yine açılmamış. Temel bunun üzerine bağırmaya başlamış :

– Ula bu komutanun hiçbir deduğu çıkmayi… Hele bir de aşağuda jip yoksa o zaman komutanun benden çekeceğu var daa…

AYNI HATA

Bir gün Temel ve arkadaşı Dursun birlikte sinemada film seyrediyorlarmış. Filmin en heyecanlı sahnesinde bir at, üzerinde adam olduğu halde hızla uçuruma doğru gidiyormuş. Tam bu sırada Dursun :

– Temel bence uçurumdan aşağuya uçacaklar, demiş. Temel :

– Pence tüşmüyecekler, demiş. İki arkadaş iddiaya girmişler. Sonuçta uçurumdan aşağıya uçmuşlar ve Dursun iddiayı kazanmış. Dursun :

– Temel pen hile yaptum, pen bu filmi daha önceden seyrettum, demiş. Temel hemen atlamış :

– Haçen pende seyrettum da pok yiyenun aynu hatayu yapacağunu zannetmiydum, demiş…

You may also like...